“Pałac pamięci” - na czym polega ta metoda zapamiętywania?

16 sierpień 2022

Aby skutecznie zapamiętywać nowe wiadomości, klasyczne sposoby przyswajania wiedzy warto uzupełnić o mnemotechniki, czyli techniki efektywnego zapamiętywania. Dzięki nim owe informacje utrwalają się w umyśle nie tylko szybciej, ale również na dłużej. Uczniowie naszego krakowskiego liceum zaocznego potwierdzają skuteczność tej metody.

"Pałac pamięci" to jeden z przykładów technik zapamiętywania. Na czym dokładnie polega i z czego wynika jego skuteczność?  

Mnemotechniki a działanie naszego umysłu — podpowiadają nauczyciele naszego liceum zaocznego w Krakowie

Zaletami mnemotechnik, z pałacem pamięci na czele, jest przede wszystkim to, że pozwalają wykorzystać potencjał drzemiący w obu półkulach mózgu. Klasyczne sposoby przyswajania wiedzy — powtarzanie notatek czy uczenie się „na pamięć” - opierają się jedynie na wykorzystaniu półkuli lewej, której naukowcy z zakresu neurobiologii i kognitywistki przypisują myślenie analityczno-logiczne. Mnemotechniki bazują nie tylko na lewej, ale również prawej półkuli. Ta ostatnia zaś, jak dowodzą badacze, odpowiada za fantazję i kreatywność. 

Pałac pamięci — jak korzystać z tej metody w praktyce?

Omawianą tutaj techniką posługiwali się już mówcy w starożytnym Rzymie (m.in. Cyceron). Dzięki niej potrafili wygłaszać swoje wielogodzinne mowy bez wykorzystywania żadnego nośnika informacji, którym w tym czasie mogliby się wspomagać. Jak widać, przetrwała ona tysiące lat i w dalszym ciągu sprawdza się doskonale.

Aby „zbudować” pałac pamięci, nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Wystarczą możliwości, jakie tkwią w umyśle. 

  • Pierwszy krok to wyobrażenie sobie (odpamiętanie) znanego miejsca, np. domu. Bardzo ważne, aby nie było ono obce — im więcej szczegółów będziemy pamiętać z tego rodzaju budynku czy mieszkania, tym łatwiej będzie nam następnie odtworzyć je sobie w wyobraźni.
  • Kolejne zadanie polega na „umeblowaniu” pałacu. Warto umieścić w nim nie tylko różnego rodzaju przedmioty, ale także znane postaci, zwierzęta, rośliny, fantastyczne stworzenia — właściwie wszystko to, co ułatwi nam zapamiętanie pewnego zagadnienia.  Każdy z tych elementów powinien odpowiadać określonej informacji, którą chcemy przyswoić. Co ważne, najlepiej, jeżeli w jakiś sposób je ze sobą połączymy. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie krótkiej fabuły, która rozgrywać się będzie w pałacu.

Pałac pamięci — jakie informacje zapamiętywać tą metodą?

Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że najłatwiej za pomocą tej metody przyswaja się informacje z zakresu języka polskiego czy historii. To jednak nie do końca prawda. Pojęcia, litery czy cyfry, z którymi spotykamy się w naukach ścisłych, możemy bowiem wyobrażać sobie jako rzeczy, które w pewien sposób nam się z nimi kojarzą. Przykładowo literę S, stanowiącą część wzoru fizycznego, łatwo jest sobie zwizualizować jako węża, ósemkę jako klepsydrę, a dwójkę jako łabędzia.

 

“Pałac pamięci” - na czym polega ta metoda zapamiętywania?