Matura w liceum po gimnazjum a w liceum po szkole podstawowej - najważniejsze różnice

18 czerwiec 2020

Jednym z najważniejszych skutków przeprowadzonej w ostatnich latach reformy systemu była reorganizacja jego struktury. Stopniowo wygaszone zostały gimnazja, natomiast pozostałe szkoły zaczęły funkcjonować w zmienionej formule. Powstały również nowe placówki. Obecnie uczniowie pobierają naukę w ośmioletnich szkołach podstawowych, następnie zaś mogą zdecydować się na jedną ze szkół średnich: na czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum oraz na trzyletnią szkołę branżową pierwszego stopnia, po której nauka może być kontynuowana w szkole branżowej drugiego stopnia, gdzie nauka trwa dwa lata. Warto zauważyć, że zadania na maturach przygotowywane są teraz z innego zakresu materiału niż wcześniej. Podstawa programowa liceów czteroletnich, w których uczą się absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych, różni się bowiem od tej, która obowiązywała w liceach trzyletnich, gdzie kształcili się uczniowie po ukończeniu gimnazjum. W szkołach średnich nauczyciele każdego z przedmiotów od pierwszej klasy szczegółowo informują uczniów o zagadnieniach, które są wymagane do zdania - oraz uzyskania wysokich wyników - nowego egzaminu dojrzałości.

Należy też zaznaczyć, że reforma edukacji wprowadziła również pewne nowe wymogi. Obowiązywać one będą od roku 2022/2023. Główne novum stanowi fakt, że istniała będzie minimalna wartość punktowa potrzebna do zdania matury z jednego obligatoryjnego egzaminu dodatkowego z zakresu rozszerzonego. Wynosić ona będzie, podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów obowiązkowych, 30%. Z jednej strony można więc stwierdzić, że tym samym uzyskanie pozytywnego rezultatu będzie większym wyzwaniem, z drugiej jednak - dzięki temu wartość dyplomu maturalnego będzie wyższa. Przy czym słuchacze w III Prywatnym Liceum dla Dorosłych w Krakowie nie powinni mieć obaw w kwestii zdania matury. Zatrudniona w szkole kadra pedagogiczna posiada odpowiednie doświadczenie i wszelkie umiejętności niezbędne do tego, aby przygotować swoich uczniów do egzaminu dojrzałości. Zajęcia w liceum odbywają się w niedużych klasach, a dydaktycy zarówno wspierają rozwój szczególnie uzdolnionych słuchaczy, jak i oferują pomoc tym, którzy odczuwają pewne trudności z określonego przedmiotu.

Jeśli chodzi o nowe wymagania obowiązujące maturzystów, warto również wiedzieć o tym, że na mocy reformy osoby, które ukończyły oddziały lub szkoły, w których prowadzone było nauczanie dwujęzyczne, obowiązkowo podchodzić będą do dodatkowego egzaminu maturalnego z języka obcego w formule dwujęzycznej.