Jak pogodzić karierę zawodową z nauką w liceum dla dorosłych?

15 wrzesień 2022

Dla wielu słuchaczy liceum dla dorosłych kontynuowanie nauki na tym etapie edukacji to spełnienie aspiracji, których wcześniej z różnych powodów — osobistych, zawodowych czy rodzinnych — nie mogli realizować. Niełatwo jednak jest godzić pracę z zajęciami w szkole. Co zrobić, aby ułatwić sobie to zadanie? 

Jak pogodzić karierę zawodową z nauką w liceum dla dorosłych?

Przede wszystkim warto wybrać taką placówkę edukacyjną, której dyrekcja i nauczyciele rozumieją potrzeby słuchaczy. Z pewnością należy do nich III Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Krakowie. Do zalet tego miejsca bez wątpienia należy sposób organizacji lekcji — zajęcia odbywają się w takich porach, które nie utrudniają wykonywania pracy. Aby rozwijać swoją karierę zawodową i jednocześnie się uczyć, warto także zadbać o odpowiednie rozplanowanie swoich aktywności pozaszkolnych. Wskazówki w tym zakresie można znaleźć poniżej.

III Prywatne Liceum dla Dorosłych w Krakowie — w jaki sposób szkoła ułatwia słuchaczom wykonywanie obowiązków zawodowych?

Nasza placówka dba o to, aby uczniowie mogli łączyć naukę zarówno z życiem rodzinnym, jak i z pracą. Z tego powodu wszystkie lekcje odbywają się w trybie zaocznym. Co to dokładnie oznacza w praktyce? Słuchacze uczestniczą w zajęciach tylko w soboty i niedziele. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby od poniedziałku do piątku realizowali się zawodowo. 

Lekcje w szkole odbywają się tylko w dwa weekendy w ciągu miesiąca. Oznacza to więc, że w pozostałe soboty i niedziele należą w pełni do dyspozycji słuchaczy. Wtedy mogą oni spędzić czas z rodziną, zrelaksować się i poświęcić się rozwijaniu własnych pasji. 

Jak opracować harmonogram, dzięki któremu ułatwimy sobie łączenie pracy z edukacją?

  • Łącząc wykonywanie obowiązków zawodowych z nauką, warto funkcjonować na co dzień na podstawie wcześniej przygotowanego planu.
  • Tego rodzaju harmonogram możemy stworzyć czy to w tradycyjnym kalendarzu, czy w jednej z przeznaczonych do tego aplikacji. Do zalet tych ostatnich należy łatwa dostępność (w każdej chwili możemy sięgnąć do kieszeni po komórkę) oraz opcja powiadomień (które przypominają nam o naszych obowiązkach).
  • Dlaczego ów harmonogram jest tak ważny? Dzięki niemu wykorzystujemy nasz czas w sposób maksymalnie efektywny. Powinien zawierać — obok godzin naszej pracy i nauki — także chwile, które poświęcimy na relaks i regenerację.
  • Miejmy na uwadze fakt, że tylko wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci, uczymy się i wykonujemy nasze obowiązki zawodowe w sposób skuteczny. Pamiętajmy także, aby w harmonogramie zaplanować czas, który poświęcimy na zadania domowe.
Jak pogodzić karierę zawodową z nauką w liceum dla dorosłych?