Jak lepiej zrozumieć matematykę?

30 czerwiec 2024

Nasze sukcesy w nauce w dużej mierze zależą od wybranej metody przyswajania wiedzy. Niektórych zagadnień warto uczyć się jedynie w sposób praktyczny, podczas gdy inne są możliwe do poznania w teorii. Przedmiotem ‒ który sprawia wielu uczniom, w tym także dorosłym, szczególną trudność ‒ jest matematyka. Jak dobrze poznać królową nauk i dlaczego warto zainteresować się matematyką? Prowadzący z III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Krakowie dzielą się swoimi sprawdzonymi wskazówkami!

Zacznij od podstaw

Dobre zrozumienie matematyki w dużej mierze zależy od właściwego rozumienia podstawowych pojęć. Z tego względu warto zacząć naukę od poznania słownictwa stosowanego w matematyce, czyli definicji poszczególnych wyrażeń. Pomimo tego, że wzorów nie należy uczyć się na pamięć, to należy je rozumieć. Można to poćwiczyć poprzez zastosowanie ich w praktyce na kilku przykładach, a także poprzez wyliczanie niewiadomych. Matematyka nie jest w końcu przedmiotem, który  trzeba wykuć na pamięć, ale takim, który w przyszłości warto wykorzystywać w codziennym, praktycznym życiu.

Trening czyni mistrza

Tak jak w poznawaniu każdej innej dziedziny najważniejsza jest regularna praktyka. Warto codziennie wykonywać powtórki z ostatniej lub kilku ostatnich lekcji. W ten sposób materiał zostanie lepiej zapamiętany. Regularne uczenie się niewielkich porcji materiału jest o wiele skuteczniejsze niż kilkugodzinne posiadówki z podręcznikiem przez jeden czy dwa wieczory w miesiącu. 

Ucz się od najlepszych

Nie każdy ma możliwość uczenia się matematyki z korepetytorem. Jednak w dobie powszechnego dostępu do Internetu istnieje wiele alternatywnych źródeł. Dobrze jest śledzić kanały matematyczne na platformie YouTube, których twórcy tworzą kilkuodcinkowe serie poświęcone konkretnym zagadnieniom. Jeśli jednak mamy odpowiednie środki finansowe, wówczas warto zainteresować się indywidualnymi zajęciami z matematyki. Korepetytor pomoże przede wszystkim dobrze zrozumieć dane zagadnienie, zamiast podawać gotowe odpowiedzi. Nieco tańszą, ale również godną polecenia alternatywę stanowią kursy matematyczne, które często można nabyć w atrakcyjnych cenach.

Zadbaj o odpowiednie otoczenie

W skutecznym przyswajaniu wiedzy dużą rolę odgrywa miejsce nauki, a także „higiena pracy", która w tym kontekście oznacza odcięcie się od wszelkich rozpraszaczy. Jedynie w ten sposób można skupić się na matematycznych zadaniach. Według rozmaitych badań już sama bliska obecność telefonu może obniżać jakość pracy naszego umysłu. Z tego względu przed rozpoczęciem nauki warto upewnić się, że na biurku znajduje się jedynie książka, zeszyt i długopis lub po prostu niezbędny zestaw do powtarzania konkretnego materiału.