Dlaczego warto kontynuować naukę w wakacje?

28 sierpień 2023

Każdy czas jest dobry na naukę i samorealizację! Choć nauka w okresie wakacyjnym na samym początku nie brzmi jak ciekawy pomysł, to takie rozwiązanie ma zalety, które warto wziąć pod uwagę. W ten sposób uczymy się systematyczności i wyrobimy dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości oraz zrobimy kolejny krok w kierunku lepszej przyszłości zawodowej. Nauczyciele naszego prywatnego liceum dla dorosłych sugerują, by w wakacje do zdobywania wiedzy podejść z pomysłem!

Przyjemne i pożyteczne

Przede wszystkim nauka to nie tylko przysłowiowe siedzenie nad książkami i przyswajanie regułek. W wakacje można odłożyć podręczniki i zamiast nich sięgnąć po lektury popularnonaukowe, które dostarczą porcji wiedzy w lżejszy, łatwiejszy do zrozumienia sposób. Książki popularnonaukowe, ciekawie pogłębiające naukowe tematy, można znaleźć dla każdej dziedziny. Dobrze napisana książka doda rzetelnej wiedzy, popartej dowodami naukowymi, a jednocześnie przyniesie wiele czytelniczej przyjemności. W podobny sposób możemy potraktować filmy dokumentalne i programy naukowe omawiające interesujące nas kwestie.

Lato pełne języków

Wakacje to bardzo dobry czas na naukę języków – w praktycznym wymiarze. Wyjazdy zagraniczne lub spotkania z turystami z innych krajów to niepowtarzalna okazja, aby przetestować swoje umiejętności językowe oraz nabrać pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. W wakacje często mamy więcej czasu na nadrobienie serialowych i filmowych zaległości. Warto wyłączyć lektora i „przełączyć się” na wersję z napisami. Dzięki temu nawet w trakcie chwilach relaksu i rozrywki mamy kontakt z obcym językiem – uczymy się wymowy, nowych wyrażeń oraz ich praktycznego wykorzystania.

Odkrywaj historię miejsc!

Inny sposób na to, jak połączyć przyjemne z pożytecznym to zwiedzanie. Podczas zwiedzania własnego miasta lub nowych miejsc w naturalny sposób uczymy się o historii oraz kulturze – czytanie o pewnych sprawach w podręczniku nie jest tak efektywne i przyjemne jak podróżowanie, kiedy można dotknąć i doświadczyć historii na własnej skórze. Elementem wakacyjnego wypoczynku mogą być też wizyty w muzeach oraz różnego typu parkach edukacyjnych. Muzeum kojarzymy przede wszystkim ze sztuką, ale funkcjonują przecież ośrodki, w których są zgromadzone eksponaty z innych dziedzin, na przykład nauki, a wiele z takich miejsc daje możliwość samodzielnych eksperymentów.

Współczesna technologia stwarza kolejne szanse, żeby nauka była przyjemna, intuicyjna i skuteczna, ale nie wymagała dużego wysiłku. W czasie wakacji warto zwrócić uwagę na:

  • aplikacje do nauki języków obcych, które zmieniają edukację w zabawę,
  • podcasty z ekspertami, których można słuchać podczas podróży, w trakcie relaksu na plaży lub innych zajęć,
  • webinary i szkolenia dostępne w formie filmików – wiele z nich jest darmowych.

Nauka i wakacje mogą iść w parze – dobrze wykorzystaj swój czas!

nauka w wakacje