Co to są kompetencje cyfrowe?

26 wrzesień 2023

Dostęp do Internetu otwiera wiele możliwości – dzięki sieci możemy kontaktować się z ludźmi bez względu na odległość, pracować z dowolnego miejsca na świecie, robić zakupy, załatwiać wiele spraw, uczyć się nowych rzeczy, brać udział w szkoleniach – coraz więcej dziedzin „realnego” życia jest dostępnych w świecie wirtualnym. Taka duża zmiana to również wyzwanie, aby przystosować się do funkcjonowania w Internecie. 

 

Korzystanie z technologii cyfrowych w codziennym życiu oraz do nauki i do pracy wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy – są to kompetencje cyfrowe. Jak zgodnie twierdzą nauczyciele naszego liceum dla dorosłych ‒ to ważna część współczesnego świata. Parlament Europejski włączył kompetencje cyfrowe do grupy 8 kompetencji kluczowych dla rozwoju osobistego, samorealizacji oraz aktywnego obywatelstwa.

Gdzie wykorzystuje się kompetencje cyfrowe?

Kompetencje cyfrowe to szerokie zagadnienie. Są potrzebne w życiu społecznym i zawodowym, a także bardzo przydatne w sprawach prywatnych. Kompetencje cyfrowe nabierają znaczenia między innymi w takich dziedzinach życia jak:

  • sprawy codzienne – zakupy online, planowanie podróży, realizacja kwestii urzędowych bez wychodzenia z domu,
  • relacje z bliskimi – kontakt z rodziną i znajomymi, zarządzanie wizerunkiem,
  • odpoczynek – rozwój osobisty, rozwój zainteresowań, sposób na spędzanie wolnego czasu,
  • finanse – zarabianie online, zarządzanie finansami, na przykład przez bankowość mobilną,
  • praca – szukanie pracy przez Internet, rozwój kompetencji zawodowych, udział online w szkoleniach i wydarzeniach branżowych, działalność gospodarcza,
  • zdrowie – dostęp do systemu opieki zdrowotnej, informacje na temat zdrowego stylu życia,
  • życie obywatelskie – udział w życiu obywatelskim i politycznym.

To tylko część z aspektów, w których przejawiają się kompetencje cyfrowe. Obejmują one na przykład umiejętności korzystania z danych i wiedzy, ale także krytyczne podejście w stosunku do zasobów internetowych. Kompetencje cyfrowe przejawiają się też jako zdolność do korzystania z urządzeń cyfrowych, również tworzenie treści cyfrowych. Co ważne, kompetencje cyfrowe to także świadomość z zagrożeń, które czekają w świecie cyfrowym, oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z Internetu. Osoba kompetentna umie zachować umiar w korzystaniu z zasobów internetowych.

Dzieci i młodzież, które nie znają „świata bez Internetu”, od najmłodszych lat nabywają kompetencje cyfrowe, jednak ich posiadanie i rozwój staje się koniecznością dla wszystkich, ale też ułatwia funkcjonowanie w świecie bez względu na wiek.

kompetencje cyfrowe