Jak rozpoznać i mnożyć swoje talenty?

17 lipiec 2020

Talenty odkrywamy w sobie już od najmłodszych lat. Z jednej strony chodzi o to, żeby znaleźć dziedzinę, w której jesteśmy dobrzy, a z drugiej - taką, której zgłębianie przynosi nam największą przyjemność. Przy czym nasze naturalne uzdolnienia mogą odnosić się do naprawdę wielu obszarów - od nauki po sztukę.

Humanista czy umysł ścisły?

Już w szkołach podstawowych możemy określić pewne gałęzi wiedzy, których przyswajanie przychodzi nam łatwiej i szybciej niż inne. W tym kontekście duże znaczenie ma podstawowe rozróżnienie nauki na humanistykę oraz na dyscypliny ścisłe. Często posiadamy większe predyspozycje z jednego bądź drugiego z tych obszarów. U humanistów oraz osób zajmujących się sztuką bardziej aktywna jest prawa półkula mózgu, która odpowiada za wyobraźnię, kreatywność, percepcję zmysłową. Lewej półkuli przypisywane jest natomiast myślenie analityczne i logiczne, które najbardziej przydaje się w pracy matematykom, informatykom, fizykom czy chemikom. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzmacniać w sobie umiejętności z zakresu obu tych rodzajów nauki. Istnieje wszak wiele osób o wszechstronnych zainteresowaniach.

Wrodzony talent czy ciężka praca?

Warto również rozprawić się z mitem, który głosi, że aby być dobrym z danej dziedziny, należy urodzić się z predyspozycjami do niej. Owszem, niekiedy niektóre naturalne uzdolnienia pozwalają szybciej osiągać pewne cele, ale przecież raczej nie zależy nam na tym, abyśmy w każdym obszarze życia osiągali wybitność. Warto znaleźć swoją specjalizację, ale ponadto kształcić się z innych dyscyplin. Przykładem wskazanej powyżej fałszywej tezy jest nauka języków. Wiele osób sądzi bowiem, że aby stać się poliglotą, trzeba posiadać pewne wrodzone zdolności, które ułatwiają rozwijanie kompetencji lingwistycznych. Tak naprawdę jednak również ludzie władający kilkoma językami przede wszystkim podkreślają, jak dużo pracy włożyli w to, aby się ich nauczyć. Co więcej, zaznaczają również, że poznawanie każdego kolejnego nowego języka przychodzi coraz łatwiej - szczególnie, gdy jest on z tej samej rodziny co inny, który już znają.

Wsparcie szkoły

Rozpoznawanie oraz mnożenie własnych talentów przyjdzie nam łatwiej w środowisku szkolnym. Pamiętajmy, że zgłębiać nowe obszary wiedzy możemy niezależnie od naszego wieku - na tym polega kształcenie ustawiczne. Nauczycieli III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Krakowie wyróżnia indywidualne podejście do każdego ze słuchaczy. Dzięki niemu mają oni możliwość określenia tego, z jakich dziedzin uczniowie posiadają pewne wyjątkowe uzdolnienia i wspierania ich w tych kierunkach.