Jak ćwiczyć pamięć długotrwałą?

26 wrzesień 2018

Wyróżniamy kilka rodzajów pamięci: ultrakrótkotrwałą, krótkotrwałą oraz długotrwałą. Jeżeli zależy nam na tym, abyśmy nie zapomnieli szybko wiadomości, których się uczymy, należy ćwiczyć zwłaszcza tę ostatnią. Jak to robić? Przede wszystkim powinniśmy powtarzać - a tym samym utrwalać - naszą wiedzę. Do wielu zagadnień trzeba po prostu wracać. A zatem bardzo istotne jest to, aby wyrobić w sobie systematyczność. Poza tym zapamiętywaniu informacji sprzyjają pewne czynniki. Podczas nauki powinniśmy zadbać o to, aby panowała cisza. Musimy być bowiem bardzo dobrze skoncentrowani. Kolejne kwestie, które należy mieć na uwadze, to dobry sen i odpowiednia dieta. Jeżeli chcemy, aby wiadomości na trwałe były zapisane w naszej pamięci, stosujmy również mnemotechniki, czyli metody skutecznego zapamiętywania, takie jak np. tworzenie map myśli.

Jednym z ćwiczeń pamięci długotrwałej jest zapamiętywanie każdego dnia jednej informacji, takiej jak numer telefonu czy data urodzenia, a najlepiej - związanej z nauką: daty historycznej, słówek z języka obcego albo wzoru matematycznego. Nazajutrz po nauczeniu się jej powinniśmy ją sobie przypomnieć - i nauczyć się kolejnej. Czynności te powtarzajmy codziennie, dzięki czemu stworzymy w naszym umyśle pewnego rodzaju bazę danych. Najlepiej, jeżeli owe wiadomości związane będą z dziedziną, w której chcemy się specjalizować. Poza tym dobrym pomysłem jest również np. zapamiętywanie listy zakupów zamiast spisywanie jej na kartce.

Najważniejszymi składnikami diety, która sprzyja ćwiczeniu pamięci długotrwałej, są magnez i potas. Poprawiają one bowiem nasze możliwości koncentracji. Zawierają je chociażby orzechy czy czekolada. Poza tym należy pić dużo wody mineralnej - od 1,5 do 3 litrów dziennie. W jej skład wchodzi mnóstwo pożytecznych i poprawiających pracę mózgu substancji. Nie zapominajmy o ruchu. Jeżeli brakuje nam czasu na regularne uprawianie sportu, łączmy przyjemne z pożytecznym - zamiast jechać do pracy czy szkoły tramwajem, poruszajmy się pieszo. W przypadku dużego dystansu dzielącego nas do nich od domu możemy wybrać rozwiązanie kompromisowe i np. wysiadać kilka przystanków wcześniej.