Dlaczego trzeba uczyć się systematycznie?

10 październik 2019

Jedną z głównych zasad, o których powinniśmy pamiętać w kontekście nauki w szkole i generalnie przyswajania wiedzy, jest systematyczność. Jeżeli chcemy opanować wiadomości z danej dziedziny, powinniśmy przygotować swego rodzaju harmonogram naszych działań, który następnie będziemy konsekwentnie realizować. Najpierw zapoznajemy się z pewnymi informacjami, następnie uczymy się ich w oparciu o różnego rodzaju metody (w tym np. o mnemotechniki, czyli techniki skutecznego zapamiętywania), finalnie zaś je powtarzamy. Przejście przez cały ten proces sprawi, że będziemy doskonale przygotowani do egzaminu i co więcej - że będziemy mieć pewność w odniesieniu do naszych kompetencji, przez co unikniemy niepotrzebnego stresu. Aby ułatwić sobie regularną naukę, warto pamiętać także o pewnych dobrych nawykach i o tym, żeby wyeliminować te złe.

Prokrastynacja - jeden z największy wrogów systematyczności Jeśli chodzi o ostatnie, wielu spośród nas na pewno musi poradzić sobie z prokrastynacją, czyli odkładaniem wykonywania obowiązków na później czy wręcz na ostatnią chwilę. W tym celu trzeba przygotować pewien plan i bez żadnych wymówek wprowadzać go w życie. Sprawdzonym sposobem ułatwiającym radzenie sobie z prokrastynacją jest chociażby tzw. metoda kanapkowa - polega ona na tym, że po każdym zrealizowanym przez nas zgodnie z harmonogramem zadaniu czeka nas mała nagroda w postaci np. przekąski albo innego rodzaju przyjemności, takiej jak choćby przesłuchanie jednej z ulubionych piosenek.

Dlaczego tak ważny jest stały rytm dnia?

Systematycznej nauce sprzyja uregulowany rytm każdego dnia. Warto zatem kłaść się spać i wstawać o tych samych porach. Dotyczy to także spożywania posiłku. Wówczas łatwiej nam będzie realizować opracowany przez nas plan. Ponadto stabilny rytm dnia dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dobrym pomysłem jest też ustalenie, o jakich porach szybciej osiągamy wysoki poziom koncentracji - części z nas łatwiej bowiem się skupić np. rano, a innym po południu albo wieczorem.