Porządek na biurku a zdolność koncentracji. Czy bałagan rzeczywiście rozprasza?

13 lipiec 2022

Miejsce, w którym wykonujemy zadania domowe i powtarzamy informacje, nie pozostaje bez wpływu na efektywność, z jaką przyswajamy wiedzę. Dlatego warto starannie rozplanować to, co się w nim znajduje. 

Czy wystrój wnętrza wpływa na to, jak się uczymy? Podpowiadają nauczyciele naszego liceum dla dorosłych w Krakowie

Najważniejszym jego elementem jest przede wszystkim biurko. Gdy uczymy się przy nim, na blacie musi panować absolutny porządek, a wszystkie przedmioty i akcesoria powinny być ułożone w sposób funkcjonalny i ergonomiczny. Dzięki temu zadbamy o dobrą koncentrację. I odwrotnie, jeżeli dopuścimy do bałaganu, trudniej będzie nam się skupić. 

Dlaczego bałagan na biurku może przeszkadzać w pracy?

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że wystarczy poświęcić uwagę wyłącznie podręcznikowi, zeszytowi czy robieniu notatek, a to, co znajduje się naokoło nas, nie powinno mieć żadnego znaczenia. Niestety tak nie jest. Jeżeli na biurku panuje bałagan, z większą trudnością znajdujemy to, co nam potrzebne: od długopisu i ołówka, przez akcesoria biurowe takie jak zszywacz czy spinacze, po różnego rodzaju pomoce naukowe. W przypadku gdy musimy poświęcić chwilę na ich poszukiwanie, łatwo tracimy koncentrację i niepotrzebnie zużywamy energię. Jeśli natomiast wszystkie przedmioty stale są w tym samym miejscu, wystarczy, że (nawet bez odrywania się od lektury) sięgniemy po jeden z nich ręką. 

Co za dużo to... niedobrze. Jak zadbać o porządek na biurku?

Jeżeli na naszym biurku znajduje się duża liczba niepotrzebnych rzeczy, nietrudno jedną z nich potrącić. Bałagan może także ograniczać swobodę ruchów, gdy piszemy. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nie marnować czasu i wysiłku oraz żeby zapewnić sobie należyty komfort pracy, zadbajmy o porządek. 

W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim warto zdecydować, jakie przedmioty powinny znajdować się na biurku i, co ważniejsze, jakie nie powinny. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, z całą pewnością nie zaleca się gromadzenia na blacie drobnych śmieci: papierków, zmiętych kartek, opakowań po jedzeniu. W okolicy biurka ustawmy kosz, do którego tego typu odpadki będziemy od razu wyrzucać.  W miejscu pracy nie powinno znajdować się zbyt dużo gadżetów i urządzeń elektronicznych, które mogą odciągać uwagę. Jeżeli nie są nam potrzebne do nauki, zrezygnujmy z nich całkowicie.

W przypadku, gdy zależy nam na tym, aby nasze codzienne funkcjonowanie przebiegało w sposób uporządkowany, warto zadbać nie tylko o dobry plan działań, ale już o najmniejsze szczegóły, czyli właśnie o biurko. Należy pamiętać, że dobra organizacja przestrzeni wokół daje poczucie kontroli i spokoju, które są niezbędne do tego, aby efektywnie się uczyć.

Porządek na biurku a zdolność koncentracji. Czy bałagan rzeczywiście rozprasza?