“Żeby się uczyć, musisz tego chcieć” - skąd wziąć chęci do nauki?

24 wrzesień 2021

Motywacja odgrywa kluczowe rolę w nauce. Jeżeli wiemy, że dążymy do określonego celu, działamy szybko i efektywnie - szczególnie jeżeli jest on dla nas istotny z osobistych względów. W przypadku edukacji właściwie zawsze mamy z nimi do czynienia.

Niekiedy jednak - chociażby ze względu na nadmiar obowiązków - tracimy zapał i wykonujemy nasze zadania bez zaangażowania. W jaki sposób na nowo je w sobie rozbudzić? Poniżej przedstawiamy szereg rad dotyczących tego, jak nie stracić motywacji oraz skąd czerpać energię witalną, dzięki której będziemy się uczyć nie tylko skutecznie, ale również z przyjemnością.

Awans zawodowy a podjęcie studiów na uniwersytecie - jakie są nasze priorytety?

Wielu uczniów zapisuje się do naszego liceum dla dorosłych w Krakowie po to, żeby osiągnąć określone przez nich cele. Kontynuują naukę, którą z pewnych przyczyn - rodzinnych, zdrowotnych, zawodowych - przerwali. W odróżnieniu od uczniów klasycznych szkół średnich, do których uczęszczanie jest obowiązkowe, samodzielnie decydują o podjęciu nauki w tego rodzaju placówce. Istnieje szereg motywacji, które do tego skłaniają.

Po pierwsze wiele osób pragnie znaleźć nowe, lepsze zatrudnienie bądź też awansować w dotychczasowym miejscu pracy. Zdobycie wykształcenia na poziomie średnim z pewnością ułatwi nam to zadanie - jest ono wymagane bowiem na wielu stanowiskach (chociażby w sektorze usługowym, w administracji, czy w branży turystycznej). Po drugie, ukończenie nauki w liceum pozwala przystąpić do matury, z której wyniki brane są pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Aby więc znaleźć w sobie chęć do nauki, przede wszystkim pamiętajmy o tych, najważniejszych dla nas celach. Dobrym pomysłem jest wypisanie ich na kartce i zawieszenie na tablicy w domu - dzięki temu będziemy o nich pamiętać każdego dnia.

Poprawa jakości życia oraz chęć samorealizacji

Rozwój edukacyjny i rozszerzenie naszych możliwości na rynku pracy pozwoli nam w przyszłości zwiększyć nasze dochody, a tym samym poprawi byt naszej rodziny, ułatwi start w życie naszym dzieciom. Miejmy to na uwadze także wtedy, kiedy powtarzamy wiadomości do egzaminów.

Ale pamiętajmy również o tym, że przede wszystkim uczymy się dla siebie - po to, żeby spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Im bardziej pogłębiamy nasza wiedzę, tym bardziej zwiększamy też pewność siebie i tym samym lepiej się czujemy. Warto przypomnieć sobie o tym wtedy, gdy przed nam stoją kolejne zadania do wykonania - mając świadomość, że realizujemy własne ambicje, podejmujemy się ich z większym zaangażowaniem.

“Żeby się uczyć, musisz tego chcieć” - skąd wziąć chęci do nauki