Samodyscyplina - dlaczego jest tak ważna?

20 sierpień 2018

Jeżeli pragniemy konsekwentnie realizować nasze cele, musimy bezustannie pamiętać o własnej samodyscyplinie i nieuleganiu pewnym pokusom, które odciągałyby nas od najważniejszych, z punktu widzenia naszego rozwoju, aktywności. Dlatego tak bardzo istotne jest ustalenie – najlepiej w punktach – naszych priorytetów. Możemy również określić to, jakie etapy dzielą nas na drodze do osiągnięcia naszych celów. Co to oznacza w praktyce? Np. w przypadku, gdy chcemy nauczyć się języka obcego, będą to kolejne stopnie jego znajomości (zgodnie z systemem CEFR A1 to podstawowy, B1 to średnio zaawansowany etc.). To ułatwi nam opanowanie go perfekcyjnie, gdyż będziemy dokładnie wiedzieć, jak to zrobić. Po każdym z etapów możemy też w jakiś sposób się nagradzać, co będzie działało na nas mobilizująco.

Hierarchizacja aktywności sprawi również, że nie będziemy poddawać się żadnym wymówkom – musimy bowiem pamiętać, że to, co nie znajduje się na liście priorytetów, nie może odsuwać w czasie realizacji naszych zadań. W ten sposób unikniemy prokrastynacji, czyli właśnie odkładania na później obowiązków. Znakomitym sposobem na walkę z nią i umacnianie w sobie zdolności do samodyscypliny jest tzw. metoda kanapkowa. Na czym ona polega? Otóż za rzetelne wykonywanie określonych zadań powinniśmy sprawiać sobie drobne przyjemności. Sposób ten zaleca się stosować zarówno wtedy, kiedy kończymy dany etap pewnego długofalowego celu i zaczynamy kolejny, jak i w życiu codziennym, w przerwach podczas pracy albo nauki – wystarczy, że co godzinę zrobimy sobie przerwę na ulubioną piosenkę albo przekąskę.

Pamiętajmy również, że jeżeli pragniemy się zdyscyplinować, musimy rozsądnie zaplanować to, ile czasu poświęcimy na wykonanie poszczególnych czynności. Aby to było możliwe, należy znaleźć pewien złoty środek. Z jednej strony nie możemy podjąć się zbyt wielu zadań, gdyż presja i stres będą nas rozpraszać i utrudnią ich rzetelną realizację. Powinniśmy też pamiętać o relaksie i o tym, aby nie zaniedbywać własnych zainteresowań. Z drugiej jednak strony nie jest dobrym pomysłem pozostawianie sobie za dużo czasu wolnego, gdyż może nas to rozleniwić.