Przekwalifikowanie a przezawodowienie

28 luty 2019

Pojęcia przekwalifikowania i przezawodowienia często używamy zamiennie, jest to jednak duży błąd. Pierwsze określenie oznacza bowiem uzyskanie nowych albo dodatkowych kompetencji w obszarze, który dotyczy naszego zawodu, czyli np. nauczyciela. Jeśli zaś chodzi o przezawodowienie, termin ten odnosi się do zmiany zawodu, który dotychczas wykonywaliśmy.

Celem przekwalifikowania jest chociażby zdobycie nowych uprawnień, a tym samym wzbogacenie swojego Curriculum Vitae. Rynek pracy stawia przed nami różnego rodzaju oczekiwania, wymagając od nas ciągłego doskonalenia się i rozwijania swoich umiejętności. Uzyskanie pewnych kwalifikacji stanowi często konieczność w sytuacji, gdy zależy nam na otrzymaniu awansu w swoim dotychczasowym miejscu pracy. Niekiedy pracodawcy proponują uczęszczanie na pewne kursy, które to umożliwią (w niektórych przypadkach źródło finansowania stanowi zakład pracy). Przekwalifikowanie może nam także ułatwić znalezienie nowego stanowiska.

W jaki sposób możemy się przekwalifikować? Istnieje wiele różnych możliwości. Dydaktyk, który zgodnie ze swoim wykształceniem prowadzi lekcje historii, może przykładowo zdobyć uprawnienia do nauczania również przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Wówczas uzyskuje nową specjalizację. W związku z dużym zapotrzebowaniem na osoby legitymujące się znajomością języków obcych wielu z nas rozwija swoje kompetencje lingwistyczne, głównie poprzez uczęszczanie na różnego rodzaju kursy. Dzięki ich ukończeniu często możemy jeszcze lepiej wykonywać swój zawód. Specjalista, np. z zakresu marketingu czy zarządzenia, uzyskuje nowy atut w przypadku, gdy opanuje na odpowiednim poziomie język obcy. To zwiększa jego atrakcyjność na rynku pracy.

Przyczyn przezawodowienia może być wiele. Jedną z nich stanowi zmniejszenie się zapotrzebowania wśród pracodawców na specjalistów z naszej dziedziny. Wówczas zaleca się zdobyć kwalifikacje uprawniające nas do wykonywania innego zawodu. W tym celu możemy zapisać się na studia (np. zaoczne) albo ukończyć kurs zawodowy. Inny powód przezawodowienia stanowi choroba albo kalectwo, w wyniku których wykonywanie dalej własnego zawodu jest utrudnione albo wręcz niewskazane.