Kim jest kinestetyk i jak powinien się uczyć?

20 listopad 2018

Jeżeli chcemy skutecznie przyswajać wiedzę i przygotowywać się do egzaminów, warto ustalić, jakie metody w naszym przypadku sprawdzą się najlepiej. Na samym początku musimy zastanowić się, czy jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami, czuciowcami albo kinestetykami. Jest to bardzo istotne, gdyż różne techniki uczenia się inaczej oddziałują na nasze zmysły. W dzisiejszym świecie efektywność ma duże znaczenie – często łączymy przygotowanie do lekcji z dodatkowymi zajęciami, takimi jak lektorat języków obcych czy korepetycje. Jeżeli okaże się, że jesteśmy kinestetykami – czyli osobami, które łatwiej uczą się wówczas, gdy same wykonują działania i mocno się w to angażują – pewne konkretne metody będą wspomagać naszą wydajność. W jaki sposób możemy to sprawdzić?

Kinestetyk to człowiek, który rozwija swoje kompetencje, wykorzystując do tego zmysł dotyku, a także poprzez ruch. Najszybciej przyswaja te teksty, w których dominuje akcja. W jego przypadku poruszanie się sprawia, że łatwiej mu się skoncentrować. Najbardziej utrwala mu się w pamięci pewna sekwencja czy kolejność ruchów albo gestów.

Nauczyciel, który ma do czynienia z kinestetykiem, musi mieć na uwadze, jakie sposoby najlepiej go aktywizują. Przykładowo, w edukacji wczesnoszkolnej kinestetyk szybko się uczy, wykorzystując puzzle, drewniane wzory liter, modelinę czy plastelinę. Podczas kolejnych etapów nauki dobrym pomysłem jest używanie przez niego globusów, map, materiałów audiowizualnych (najlepiej dynamicznych i zróżnicowanych). Kinestetykom zaleca się pisać i rysować na dużych kartkach albo na bristolu, gdyż to sprawia, że wkładają w naukę więcej wysiłku fizycznego. Łatwo przyswajają oni wiedzę podczas wycieczek szkolnych, gdyż łączą ruch z poznawaniem nowych informacji. Kinestetycy to osoby, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas przeprowadzania ćwiczeń laboratoryjnych oraz wykonywania różnego rodzaju eksperymentów. Powinni oni uczyć się (np. fizyki), używając do tego modeli, narzędzi, pewnych obiektów. Jeżeli jesteśmy kinestetykami, stosujmy – i samodzielnie wykonujmy – fiszki.