Jak wykorzystać nowe technologie do nauki?

25 listopad 2019

W dzisiejszych czasach do nauki wykorzystywane są w szkołach nie tylko klasyczne pomoce naukowe, ale również nowoczesne, elektroniczne narzędzia. W tym celu ich wyposażenie jest sukcesywnie unowocześniane, czemu służy ogólnonarodowy program cyfryzacji polskiej oświaty. Coraz częściej w salach podstawówek, liceów, techników i szkół dla dorosłych spotykamy się z komputerami czy rzutnikami, które umożliwiają wyświetlanie na lekcjach materiałów audiowizualnych czy przygotowywanych przez uczniów prezentacji multimedialnych. Nie trzeba dodawać, że zaletą owych metod dydaktycznych jest możliwość bardziej plastycznego przedstawiania pewnych zagadnień i zjawisk, dzięki czemu wiadomości pozostają w pamięci na dłużej. Należy ponadto podkreślić fakt, że korzystanie z nowych technologii zaleca się słuchaczom również w domu. Pozwalają im one bowiem zarówno na uzupełnianie wiedzy otrzymanej na lekcjach oraz na przygotowywanie się do egzaminów, jak i na rozwój własnych pasji związanych z nauką.

Z całą pewnością internet to platforma, która może wspomagać naukę języków obcych. Jeżeli pragniemy znacząco rozszerzyć nasze kompetencje lingwistyczne, dobrym pomysłem będzie chociażby oglądanie filmów - dostępnych legalnie i za darmo na rozmaitych witrynach - w językach, które pragniemy opanować. Dla ułatwienia początkowo warto włączać w nich napisy w oryginale. Co ważne, podczas seansu możemy wyłapywać i zapisywać nowe słówka. Dydaktycy języków obcych zalecają także korzystanie z aplikacji przypominających fiszki, dzięki którym poznajemy nieznane przez nas wcześniej wyrazy oraz z minigier i quizów, które również możemy pobrać na nasze smartfony. Warto również wyrobić w sobie nawyk regularnej lektury obcojęzycznych portali informacyjnych czy kulturalnych. Przez internet możemy ponadto komunikować się - poprzez videokonferencje czy czat - z native speakerami innych języków.

Znakomitym wzbogaceniem lekcji będzie tez oglądanie filmów dokumentalnych udostępnianych w internecie. Znajdziemy w nim zarówno te odnoszące się do dziedzin humanistycznych, jak i ścisłych.