Jak skutecznie uczyć się matematyki?

15 kwiecień 2021

Każdy z nas preferuje określone przedmioty szkolne. Wybór zależy od tego, czy jesteśmy humanistami, czy też posiadamy uzdolnienia raczej w zakresie nauk ścisłych. Mylne jest jednak przekonanie, że należąc do pierwszej z wymienionych grup, nie możemy osiągać dobrych wyników na lekcjach chociażby matematyki.

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie, które wymagają nieco więcej czasu

Trafnie odniósł się do tej kwestii Stanisław Lem. W jednej ze swoich książek sformułował tezę, że nawet jeśli nie posiadamy wyjątkowego talentu matematycznego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zgłębić wszystkie najważniejsze zagadnienia królowej nauk - po prostu będziemy do tego potrzebować nieco więcej czasu. Warto dodać, że w swojej twórczości pisarz ten łączył humanistykę z dyscyplinami ścisłymi.

Przedstawione poniżej rady na temat tego, jak skutecznie uczyć się matematyki przydadzą się zarówno tym, którzy jako ulubione lekcje wymieniają język polski, historię czy wiedzę o kulturze, jak i pasjonatom arytmetyki i algebry. Przy czym tym pierwszym umożliwią szybsze postępy w nauce.

Zrozumienie problemu i liczne ćwiczenia

Jeżeli odczuwamy pewne trudności z matematyki, dobrym pomysłem jest precyzyjne określenie ich charakteru. Być może wynikają nie z braku uzdolnienia, tylko gorszego przyswojenia pewnych zagadnień (może powinniśmy do nich powrócić, aby lepiej je poznać). Zrozumienie problemu oraz wykonywanie zadań - to dwa główne hasła, którymi należy się kierować, żeby uzyskiwać wysokie oceny z matematyki. Doskonale znane powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza, sprawdza się więc w pełni - rozwiązując kolejne równania, nabieramy bowiem wprawy i zaczynamy radzić sobie z nimi coraz lepiej. To miał właśnie na myśli Stanisław Lem - żeby dobrze poznać określony dział matematyki, wystarczy po prostu wielokrotnie powtarzać zadania.

Mnemotechniki

Dobrym pomysłem jest stosowanie mnemotechnik, czyli technik skutecznego zapamiętywania. Dotyczy to zwłaszcza uczenia się na pamięć wzorów. Metody te wyróżnia fakt, że aktywizują pracę naszej prawej półkuli mózgu, odpowiadającej za kreatywność, nie zaś tylko lewej półkuli, której przypisuje się myślenie analityczno-logiczne. Szczególnie poleca się zastępowanie cyfr i liter we wzorach pewnymi przedstawieniami graficznymi. Im bardziej będziemy twórczy przy ich wymyślaniu, tym łatwiej je zapamiętamy. Przykładowo, cyfra 2 może być zastąpiona łabędziem, a 0 - pomidorem. Kreatywne, prawda?

Do zalet III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie należy fakt, że świetnie odnajdują się w nim zarówno osoby o uzdolnieniach z zakresu matematyki, jak i ci, którzy wolą przedmioty humanistyczne lub artystyczne. Nauczyciele liceum dostosowują metody nauczania zarówno do uczniów wybitnie zdolnych, jak i tych nieco słabszych, w każdym przypadku dbają o przyjazną atmosferę nauki i wysokie wyniki uczniów.